Цієї осені молодіжна громадська організація “Сучасний Формат” традиційно познайомла житомирян із документальними фільмами про права людини на ХІІІ Міжнародному мандрівному фестивалі Docudays UA. Кінопокази у Житомирі проходили з 8 по 12 листопада у кінотеатрі “Україна”.

Цього року на фестивалі у Житомирі були представлені чотири фільми закордонних режисерів і режисерок та чотири фільми українських режисерів.

Відкривав фестиваль фільм Рея Клонскі та Марка Леймі  “Девід і я”.  “З першої хвилини фільм “Девід і я” тримає увагу глядача.  Доля 45-річного чоловіка, який вже понад 29 років неправомірно перебуває за ґратами за вироком “довічне ув’язнення”, не лишила байдужим жодного у кінозалі. Події цього фільму хоча і відбуваються у США, але, на жаль, і в Україні в наш час можна знайти велику кількість прикладів, коли люди неправомірно опинилися у в’язниці. Тож, фільм ще раз підкреслює важливість обізнаності людей в своїх правах”, – поділилася своїми враженнями Марина Хайнак, менеджер проектів МГО “Сучасний Формат” та координаторка фестивалю DocuDays UA у Житомирі.

До переліку фільмів, які житомиряни переглядали на цьогорічному фестивалі Docudays UA у Житомирі увіишли ще: “Задириста горобка” (режисерка – Нанфу Вонг), “Жива Ватра” (режисер – Остап Костюк), “Таткова донечка” (режисерка – Меліса Унері), “Кровлі: кожному ковбою потрібен свій кінь” (режисер – Андре Гьорманн), “Мова”, “Канцелярська сотня” та “Євромайдан SOS” (режисер – Сергій Лисенко).

Усі кінопокази супроводжувалися обговоренням фільмів після їх перегляду. До обговорень запросили експертів та експерток із різних сфер: громадської діяльності, журналістики, режисури, правозахисної дільності тощо. Глядачі охоче говорили під час дискусії і про незаконно ув’язнених, і про стосунки між батьками та дітьми. Також цікавою темою стало життя та побут вівчарів в українських Карпатах та спогади про події під час Євромайдану.

Команда організації “Сучасний Формат” висловлює вдячність за модерування дискусій в рамках цьогорічного фестивалю Docudays UA та експертні висновки друзям та колегам: голові ЖОГО “Перспектива” Олексію Котвицькому, представнику Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Житомирській області Петру Грибану, журналістці та експертці з гендерних питань Юліані Паранько, голові ГО “Милосердя” – Владиславу Паламарчуку, журналістці та громадській активістці Тетяні Сиропятовій, мандрівнику Володимиру Бенедичуку та режисеру, засновнику кінофестивалю ЖУК Богдану Яремчуку.

Модератор заключної дискусії фестивалю Володимир Бенедичук, який прожив у невеликому селі на Закарпатті 8 місяців, розповів глядачам про вівчарство та унікальність фільму про карпатське життя “Жива ватра”.

“Вівчарство – це не лише ремесло, це щось схоже до мови. Мова є способом висловлювати все, що захочемо, вона описує світ. Режисер Остап Костюк зближувався із героями фільму протягом чотирьох років, саме тому ми можемо так щільно і відверто розгледіти цей світ вівчарства. Світ суворий, але й з тим сповнений музикою, життєстверджувальними краєвидами та мудрістю. І завдяки спогляданню “Живої ватри” ми усвідомлюємо цінність існування цього життєвого простору, традиції та ремесла”, – сказав Володимир Бенедичук.

Організатори фестивалю у Житомирі сподіваються, що документальне кіно з року в рік викликатиме все більше цікавості у житомирян, а фільми про права людини, представлені на фестивалі DocuDays UA,  допомагатимуть критично мислити та відкривати для себе нові цікаві та актуальні теми.

photo-1001

7dEd71VXn04 photo-1006 photo-1008 photo-1009 photo-1010 photo-1011 photo-1013