У Житомирі депутати міської ради затвердили Статут міської територіальної громади. Відповідне рішення підтримали усі присутні в залі депутати.

До роботи над створенням Статуту були долучені також представники НУО «Сучасний Формат», яка є регіональним хабом із розвитку організацій громадянського суспільства у складі Мережі хабів України.

Статут складається преамбули, восьми розділів та додатків, де розміщені положення, якими визначається порядок проведення у міській ОТГ консультацій з громадськістю, громадських слухань та зборів громадян, внесення місцевих ініціатив та ін.

В юридичному департаменті зауважують, що над документом працювали  близько півтора року, проект Статуту розглядали і вносили пропозиції усі профільні комісії міської ради. Окрім того, проект документу було представлено громадськості та експертам.

Статут визначає правовідносини у громаді, закріплює систему місцевого самоврядування міста, форми і порядок здійснення місцевого самоврядування територіальною громадою міста, функції і повноваження органів і посадових осіб місцевого самоврядування, статус органів самоорганізації населення.

Попередній статут затверджували ще у 2009 році. Документ не набрав чинності, бо не був зареєстрований в Головному територіальному управлінні юстиції

Що вказано в новому Статуті:

  • День міста Житомира відзначається щороку у третю суботу травня як загальноміське свято, якщо інше не передбачено рішенням міської ради.
  • День села Вереси відзначається щороку 14 жовтня.
  • У документі тепер не лише названі символи міста (Герб та Прапор), а й офіційний знак.
  • Є прописаний порядок подачі електронних петицій, місцевих ініціатив та інших звернень, на які Житомирська міська рада обов’язково має дати відповідь.
  • Статутом Житомирської  міської ОТГ передбачені такі форми безпосередньої участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення :

– місцеві вибори;

– місцевий референдум;

–  збори громадян за місцем проживання;

– місцеві ініціативи;

– громадські слухання;

– звернення громадян до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, у тому числі у форматі електронної петиції;

– консультації з громадськістю;

– участь у консультативно-дорадчих органах, утворених при органах місцевого самоврядування;

– участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням Житомирської міської ради;

– участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення розвитку територіальної громади та/або голосування за них (громадський бюджет);

– інші форми участі.

  • Передбачено, що про реалізацію стратегічних і програмних документів розвитку територіальної громади, виконання місцевого бюджету, план роботи на наступний звітний період та з інших питань місцевого значення міський голова звітує перед територіальною громадою на відкритій зустрічі не менше одного разу на рік напередодні святкування Дня міста.
  • А депутати Ради звітують про свою роботу перед територіальною громадою не менше одного разу на рік не пізніше 1 травня року, що слідує за звітним.